PC’de Ekran Görüntüsü Almak

Ekran görüntüsü almak genellikle küçük ama bazen iş ile ilgili hayat kurtaran bir görevdir.  İş, kayıtları tutmak için bir ekran görüntüsü almanız yada teknik desteğe bir ekran görüntüsü göndermeniz gerekebilir. Belki de bilgisayarınızda olan ilginç bir anı yakalamak istersiniz.

Windows da ekran görüntüsü almanın birkaç yolu vardır. İlk önce size basit bir yöntemi daha sonra ise bir windows aracı ile nasıl ekran görüntüsü alabiliriz bunu anlatacağım.

Adım 1: Resmi yakalamak

Ekran Görüntüsü Almak

Bu işlem için klavyenin sağ üst kısmında bulunan Prt Scr tuşu kullanılır. Almak istediğimiz görüntü ekranda iken bu tuşa basarız ve görüntü hafızaya kopyalanmış olur.

Adım 2: Resmi kaydetmek

Bu işlem için bir sürü resim işleme programı kullanabiliriz, biz Paint kullanacağız. Windows arama kutusuna (arama kısmı ekranın sol altındaki mercek işareti) Paint yazıyoruz.

Ekran Görüntüsü Almak

Programı açıyoruz.

Ekran Görüntüsü Almak

Yapıştır kısmına tıklıyoruz ve aldığımız görüntü geliyor, sonrasında da Kırp tuşuna tıklayarak istediğimiz alanı seçip yalnızca gerekli alanı almış oluruz. Kaydet diyerek dosyaya isim veriyoruz ve istediğimiz resim hazır.

Diğer yöntem: Ekran Alıntısı Aracı

Bu yöntem benimde sevdiğim kullandığım bir yöntem. Herhangi bir resim programı kullanmadan ekranın yalnızca istediğimiz kısmını alabiliriz.

Windows arama kısmına bu sefer Ekran Alıntısı Aracı yazıyoruz.

Ekran Alıntısı Aracı


Tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir program açılacak.

Ekran Alıntısı Aracı


Yeni tuşuna tıklıyoruz 

Ekran Alıntısı Aracı


Yeni tuşuna tıkladığımızda ekranımızın tamamı grileşiyor, sonra mouse ile görüntüsünü alacağımız kısmın sol üst köşesine gelerek tıklıyoruz ve elimizi kaldırmadan istediğimiz kısmı seçiyoruz. Öncesinde Mod kısmına tıklayarak ne şekilde seçim yapmak istediğimizi değiştirebiliriz 

Ekran Alıntısı Aracı


Bu şekilde bir görüntü elde ediyoruz.

Ekran Alıntısı Aracı


Sonrasında aldığımız görüntüyü;

  • Resimdeki 1 nolu tuşa tıklayarak bilgisayarımıza kayıt edebiliriz.
  • Resimdeki 2 nolu tuşa tıklayarak kopyalayıp istediğimiz yere yapıştırabiliriz.
  • Resimdeki 3 nolu tuşa tıklayarak mail olarak gönderebiliriz.

Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.