İşte Türkiye’nin Otomobili

60 Yıllık rüya gerçek oldu ve sonunda Türkiye’nin Otomobili görücüye çıktı. Başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Türk milleti olarak bir kere daha çok gururlandık.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİ TANITTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin otomobillerini tanıttı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) hayata geçirdiği Türkiye’nin otomobilinin ilk ön siparişini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, otomobillerin Bursa Gemlik’te kurulacak fabrikada üretileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler. Ama bu kez izin vermeyeceğiz.” dedi.

blank

“Bilişim Vadisi”nin resmi açılış töreni ile Türkiye’nin otomobilinin tanıtılacağı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ile TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

DEVRİN OTOMOBİLİ

“Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devrim otomobilinin benzini olmadığı için yolda kalmasını, projeyi boğma kampanyasına çevirenlerin, Türkiye’nin otomobili için de aynı şeyi yapmaya çalışacağını kaydederek, “Ama bu kez izin vermeyeceğiz. Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yaptığımız devrin otomobilinin önünü inşallah kesemeyecekler.” diye konuştu.

blank

EN BÜYÜK TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİ

Bilişim Vadisi’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ni, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil edecek bir yer olduğunu anlatan Erdoğan, “Bilişim Vadisi 3 milyon metrekarenin üzerinde bir alanda kurulan, yaklaşık 200 bin metrekare kapalı bölümüyle ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme merkezidir. Savunma sanayinde elde ettiğimiz başarıları diğer alanlara da taşıma gayesiyle kurduğumuz bu vadiyle yarının Türkiye’sini daha sağlam temellere oturtmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

BURSA GEMLİK’TE ÜRETİLECEK

Erdoğan, Bilişim Vadisi’nin, Açık Kaynak Platformu’nun da aynı zamanda merkezi olacağına dikkati çekerek, “İşte tüm bu avantajlarından dolayı Bilişim Vadisi, Türkiye’nin Otomobili Projesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Otomobilimizin fiziken üretileceği fabrika ise bu endüstrinin kalbinin attığı Bursa’da olacak. Gemlik’te Silahlı Kuvvetlerimize ait olan büyükçe bir yerimiz var. Yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın inşallah şu anda takribi 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

blank

İLK ÖN SİPARİŞİNİ VERDİ

İlk ön siparişi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu otomobili kendi ihtiyaçlarımız için üretmiyoruz. Üretim ve ihracat stratejimizi buna göre belirliyoruz. Milletimizin de sabırsızlıkla beklediğini biliyoruz. Ön satış süreci başlatılabilir. Dünyada benzer projelerde kullanılan bu yöntemi ülkemizde de hayat geçirebiliriz. Recep Tayyip Erdoğan olarak ilk ön siparişi de buradan veriyorum.” diye konuştu.

TEKNOLOJİ BİRİKİMİ

Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili projesindeki teknoloji birikiminin diğer pek çok sektörün de önünü açacağını anlatarak, “Aynı zamanda ateşleyicisi olacaktır. Bunun için hata yapma lüksümüz yoktur. Kuralları koyan biz olduktan sonra bu çalışmada kimlerden destek aldığımızın, kimleri çalıştırdığımızın da bir önemi kalmıyor. Bu konudaki kinayeler ya cehaletin ya husumetin ya da öz güvensizliğin ürünüdür.” dedi.

blank

SIFIR EMİSYON

Türkiye’nin en güzide kurumlarından yetişmiş mühendislerin şu an yerli otomobilin matematik modellemeleri ve dayanıklılık testleri üzerinde çalıştığını kaydeden Erdoğan, “Sınıfının en geniş iç hacimli, en yüksek performanslı ve en uygun maliyetli aracını inşallah üreteceğiz. Aracımız sıfır emisyonla çalışarak çevreyi hiç kirletmeyecek. Seri üretime geçtiğimizde, Avrupa’nın klasik olmayan, doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modelinin inşallah sahibi olacağız.” şeklinde konuştu.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Türkiye’nin girişimcilerinin, mühendislerinin, yazılımcılarının neleri başarabildiklerini bize örtülü ambargolar uygulayanların zihnine kazıdık. Ülkemizi her alanda yüksek teknoloji üreten ve teknolojiye yön veren ülkelerden biri haline getirmek istiyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla hazırladığımız, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz vizyonumuzun bir parçası.” diye konuştu.

blank

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOPARKI

Türkiye’nin en büyük teknoparkı Bilişim Vadisi’nin açılışının yapıldığını belirten Bakan Varank, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubuna ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi, yerli ve milli teknolojilerin öncüsü olacak. Bu merkezin paydaşları güçlü bir sinerji oluşturacak. Burada milyar dolarla ölçülen Türk girişimlerinin ortaya çıkmasını sağlayacağız.” dedi.

BİLİŞİM VADİSİ MÜJDELERİ

Varank, Bilişim Vadisi’nin, Türkiye’nin 21. yüzyıldaki konumunu güçlendireceğini kaydederek, “Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ gibi isimler Türkiye’nin önünü açacak girişimlere niyetlendiler. Devrim otomobili gibi cesaretli adımlar atıldı. Ama bu işleri sahiplenecek, yüreklendirecek bir siyasi irade olmadığından böyle fevkalade önemli çabalar akim kaldı. Yıllarca bu millete ‘Yapamazsın, başaramazsın’ diyenlere inat, ‘En iyisini biz yaparız’ dediğimiz günlere geldik.” ifadelerini kullandı.

blank

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ

Bu otomobilin, tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla, mühendislik kararlarıyla Türkiye’nin Otomobili olduğunu anlatan Bakan Varank, “Bu otomobilden kazanılan her kuruş, Türkiye’nin kazancıdır. Bu gurur, 82 milyon vatandaşımızın, Türkiye’nin gururudur. Türkiye’nin Otomobili, sadece bir araba üretme projesi de değildir. Türkiye’nin yeni fırsat pencerelerini yakalama hamlesidir.” dedi.

KÜRESEL PİYASA İLE REKABET

Varank, Türkiye’nin Otomobili ile küresel piyasada rekabet edecek markanın oluştuğunu kaydederek, “Sektörün geleceğinde ‘Biz de varız.’ diyoruz. Bu proje aynı zamanda otomotiv yan sanayisinin yeni teknolojilere karşı kendini güncellemesine de öncülük edecek. Böylece otomotiv sektöründeki 32 milyar dolarlık ihracat kapasitemizi ve istihdam hacmini daha da yukarılara çekeceğiz.” şeklinde konuştu.

blank

ŞARJ ALTYAPISI

Bakan Varank, geliştirilecek araçlara uygun şarj altyapısını kurmak, kullanım alanlarını belirlemek ve hukuki düzenlemeleri tasarlamak için şimdiden çalışmalara başlanıldığını ifade etti.

60 YILLIK HAYALDİ

Türkiye’nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönmesine liderlik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını arz ettiğini belirten Varank, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Girişim Grubumuzun babayiğitleri, CEO’muz liderliğindeki tüm ekibi tebrik ediyorum. Hazine ve Maliye, Milli Savunma ve Ulaştırma Bakanlıklarımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımıza da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

blank

OYUNUN KURALLARI DEĞİŞTİ

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, oyunun kurallarının değiştiğini belirterek, doğru zamanda yola çıkıldığını kaydetti. İki önemli hedefin olduğuna dikkati çeken Karakaş, “Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait olan küresel marka ortaya çıkarmak, ikincisi, Türkiye’nin mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Bu projeye başlamadan önce 18 şirketi incelediklerine dikkati çeken Karakaş, “15 yıllık kapsamlı bir plan hazırladık. İşinin ehli bir ekip oluşturduk. Dünyanın en iyileriyle çalıştık.Bakanlıklarla ortak çalışıyoruz. 2022’de Türkiye’nin şarj altyapısı sorununun çözüleceğine inanıyoruz. 15 sene içerisinde 5 modelimiz olacak. Neden SUV seçtik? Çünkü dünyanın ne büyük segmenti. Şu an yüdze 95’i ithal olan bir segment.” açıklamasında bulundu.

blank

FIRSAT PENCERESİ

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dev bir adım atıldığını kaydederek, “Cumhurbaşkanımız bizim bu işi üstlenmemizi istemişti. Verdiğimiz sözün arkasındayız. Otomotiv sektörü dünyada kabuk değiştiriyor bizim için de bir fırsat penceresi.Devrim arabasına sahip çıkamamıştık. Ama bu sefer Allah’ın izniyle başaracağız. Taşın altına elimizi koyarız dedik, dalga geçtiler, inanmadılar ama pes etmedik çalışmaya devam ettik. 2020 markanın lansmanı yapacağız, 2021’de fabrikayı açacağız, 2022’de ilk aracımız banttan çıkacak. Ezber bozmak kolay değil, ezberleri bozacağız.” diye konuştu.

ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİNİ TEST ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından “Türkiye’nin Otomobili”nin iki modeli, led ekranlara yansıtılan ışık gösterisi eşliğinde sahneye çıkarıldı. Otomobilin SUV modelinin direksiyonuna geçen Erdoğan’a, TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş bilgi verdi. Erdoğan’ın torunu Ahmet Akif Albayrak, bu anları cep telefonuyla görüntüledi.

blank

Tören sonunda aile fotoğrafı çektirildi. Erdoğan’a “Türkiye’nin Otomobili”nin maketi hediye edildi. Katılımcılar da iki modeli tanıtılan otomobillerin önünde fotoğraf çektirdi. Erdoğan, tanıtımını yaptığı Türkiye’nin otomobilini Bakan Varank ile birlikte test etti. 

2 FARKLI PİL SEÇENEĞİ

TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak. TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin otomobili, 300+ km. veya 500+ km. menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneği sunacak ve kullanıcıların kendileri için en uygun olanı tercih ederek otomobillerini konfigüre etmesine olanak tanıyacak. Türkiye’nin otomobili hızlı şarj ile 30 dakikadan kısa sürede yüzde 80 pil doluluk seviyesine ulaşabilecek.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.