İkisini de Affettim

Yarın kıyamet günü Cenab-ı Hak iki kimseyi cehennemden çıkaracak, sonra, “Bunları tekrar cehenneme sürünüz” diye emir buyuracaktır. Cehennemi bizzat görmüş olan bu iki kişiden biri hiç korkmayarak cehenneme doğru koşmaya başlayacaktır. Diğeri ise biraz ayak sürüyerek yavaş yürüyecektir. Hak Teala o koşana soracak: “Sen niçin öyle koşuyorsun?”

O kimse, “Ya Rabbi! Dünyada iken emrini tutmadım. Başıma gelecek olan geldi. Beni cehennemine koydun, şayet şimdi de emrine itaat etmezsem azabımı şiddetlendirirsin, diye korktum. Onun için koşuyorum” diyecek. Diğerine ise, “Peki, sen niye böyle yavaş hareket ediyorsun?” diye sorduğunda o da şu cevabı verecek: “Ya Rabbi! Beni cehennemden çıkardın, senin uluhiyyetine yakışan, cehennemden çıkardığın kimseyi bir daha oraya koymamaktır. Böyle düşünüyor ve belki de af buyurursun diye ümit ediyorum, onun içindir ki böyle yavaş hareket ediyorum.” Bunun üzerine rahmeti sonsuz olan yüce Rabbimiz, “Bunların ikisini de affettim. İkisini de cennete götürün” diye emir buyuracaktır.

Bu, Allah’tır, istediğini yapar. Veziri, müsteşarı yoktur. Yalnız biz kullukta sabit olalım. İlahi emirlerine, zahiren ve batınen boyun eğelim. Kendisini sevelim, kendisiyle olalım. O ne yaparsa güzel yapar!…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.