Dinin Temelleri

İslamiyet, malum ki beş şey üzerine bina kılınmıştır. Birincisi namazdır. Halbuki namazın yalnız zahiriyle, Cenab-ı Mevla’ya yaklaşmak mümkün değildir. Namaz mi’raca işarettir. Resulullah Efendimiz bize hediye olarak getirmiştir. Kendilerinin mukaddes mi’raclarına karşılık, namaz da ümmet-i merhumesinin, müslümanların mi’racıdır.

Oruç keza böyledir. Orucun özü meleklik ve belki övgüye layık sıfatlarla sıfatlanmak içindir.

Zekata gelince, zekat yalnız zekat vererek cimrilikten kurtulmak için değildir. Zekat kalbin rahatlamasına ve ahlaken temizlenmeye işarettir.

Hac, gönül evini tavafla vuslat ehli olmak içindir. Malum ki bir adam ihram giymezse, kurbanını kesmezse, yalnız Beytullah’ı tavafla hacı olmaz. Fetva böyledir. Kabe’nin hacısı böyle olduğu gibi, gönül beytinin/evinin hacısı olabilmek de böyledir. Dünyevi olan her şeyden uzaklaşma ihramını giymedikçe, nefsi kurban etmedikçe manevi hac eda edilmiş ve gönül kabesinin tavafı da gerçekleşmiş olmaz.

İslam’ın beşinci esası da şehadet kelimesini dilimizle söylemek, kalbimizle tasdiktir, yani tevhiddir. Fakat bu tasdik ve tevhidin sürekli olması gerekir. Gafletimiz, hakikat erlerinin nazarında hakkani tevhide engeldir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.